Special Point Score Results

Special Point Score Current Placings as at July  2015

Position

Dog’s Name

Owner

Points

No
of Shows

1

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)

K Pearcey

5037

30

2

Ch Ornumflow Tahnee Lady

R Moss

984

10

3

Ornumflow Xakery

R Moss

20

3

4

Ch Wulfgar Fountain Head

S Gendle

8

1

5

Ornumflow Xeraphina

S Munro/R Moss

41

2

 

Listing of Special Point Score Results 2015

Dog

Show

Date

Judge/s

Points

New Total

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club
Intermediate  in Show

1 Jan (AM Show)

Ms J Ainscow/Mr T Collicutt

40

40

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club
Runner-up in Show

1 Jan (PM Show)

Mr R Lowe/Ms Y Smith

238

278

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club Inc
Intermediate in Group

3 Jan (AM Show)

Ms K Tosi (QLD)

5

283

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club Inc
Best in Group/Intermediate in Group

3 Jan (PM Show)

Ms M McLennan (Qld)

35

318

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Hobart Dog Club

Best in Group/Intermediate in Group

17 Jan (PM Show

Ms C Paine (NSW)

30

348

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Western Tiers Kennel Club
Best in Show and Intermediate in Show

24 Jan

Ms K Cannon (NSW)/Mr S Schwerdt (SA)

411

759

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Western Tiers Kennel Club
Runner-up in Show

25 Jan

Mr S Schwerdt (SA)/Ms K Cannon

376

1135

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Western Tiers Kennel Club
Best in Show and Intermediate in Show

26 Jan

Mrs J Montford (NSW)

353

1488

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Kennel Club of Tas (South) Inc.

Intermediate in Group

7 Feb  (AM SHOW)

Ms E Thomas (NSW)

5

1493

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Kennel Club of Tas (South) Inc.

Best in Group/Intermediate in Group

7 Feb  (PM SHOW)

Ms E Thomas (NSW)

28

1521

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

All Breeds Kennel  Association Inc.
Runner-up in Show

14 Feb

Mr J Palmer (NSW)

338

1859

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club Inc.
Best in Show and Intermediate in Show

21 Feb

Ms M Davis (QLD)

369

2228

Ch Ornumflow Tahnee Lady

R Moss

Milton Show Society
Intermediate in Group

21 Feb

Mrs  Lyn Brand (NSW)

7

7

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

Gunning P A & I Society
Intermediate in Group

22 Feb

Dr L Cameron (NSW)

18

25

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

Eugowra  Kennel Club Inc.
Runner-up in Group

14 Mar

Mrs  S Brackman

36

61

Ornumflow Xakery
R Moss

Braidwood Show Society Inc
Minor in Group

7 Mar

Mrs S Brackman

3

3

Ornumflow Xakery
R Moss

Boorowa Show Society Inc
Minor in Group

6 Mar

Mrs D Fenton

5

8

Wulfgar Fountain Head

S Gendle

Blacktown Kennel Club Show
Australian Bred in Group

7 Mar

Miss C Baker

8

8

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club Inc.
Best in Show and Intermediate in Show

21 Feb

Mr J Palmer (NSW)

369

2597

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club (AM Show)

Best in Group

8 Mar

 Mrs J MacDonald (Vic)

29

2626

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club (PM Show)
Best in Group and Intermediate in Group
 

8 Mar

Mrs L Rowles (NSW)

30

2656

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Brighton Kennel Club Inc
Best in Show and Intermediate in Show

14 Mar

Mrs S Bownds (NSW)

341

2997

Ch Greycroft in Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Ladies Kennel Club
Best in Show and Intermediate in Show

21 Mar

Mr K Iggleden (Qld)

342

3339

Ch Greycroft in like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Ladies Kennel Club

Best in Show and Intermediate in Show

22 Mar

Mr K Iggleden (Qld)/Ms J Butterfield (SA)

322

3661

Ch Greycroft in Like Flynn (AI)

K Pearcey

Derwent Kennel Club Inc (TAS)
Runner-up in Group

6 Apr

Mrs D Duffin (Vic)

23

3684

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Huon & Channel KC Inc
Best In Show

11 Apr

Mr Serge Tassan/Mrs Sylvana Tassan (Qld)

245

3929

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Huon & Channel  KC Inc.
Best in Show

12 Apr

Mrs Sylvana Tassan (Qld)/Ms Rosemary Green (Qld)

241

4170

Ornumflow Xakery

S Munro/R Moss

Deniliquin & District Kennel Club
Puppy in Group

17 Apr

Miss A Roth (NSW)

12

20

Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Western Tiers Kennel Club (TAS)
Best in Group and Intermediate in Show

18 Apr

Mr David Tidswell (SA)

32 (group only)

Numbers not counted for Intermediate in Show.

4202

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

Deniliquin & District Kennel Club
Intermediate in Group

18 Apr

Mrs S Bendixen (Qld)

12

73

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

Deniliquin & District Kennel Club
 Best in Group

19 Apr

Mrs H Furber (NSW)

63

133

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc. (AM Show)

Best in Group

2 May

Mr S Delmar (Ireland)

34

4236

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc.
Runner up in Group

3 May

Mrs C Delmar (Ireland)

33

4269

Ornumflow Xeraphina
S Munro/R Moss

Bathurst & District KC
Puppy in Group

8 May

Ms E Kuleshova (Russia)

10

10

Ornumflow Xeraphina
S Munro/R Moss

Rylstone Kandos & District.
Runner-up in Group

26 May

Mr W Smith (Qld)

31

41

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Irish Wolfhound Club of South Australia Inc.
Best in Show

31 May

Mr Jack Ireland (Canada)

37

4306

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

ACT Ladies Kennel Club
 Runner-up in Group

8 June

Mrs R Hartmire (Qld)

41

174

Ch Ornumflow Tahnee Lady
R Moss

Yass District KC
Runner-up in Group and Aust Bred in Show

13 June

Mr R Lopaschuk (Canada)

757

931

Ch Ornumflow Tahnee Lady

R Moss

Coonabarabran KC
Intermediate in Group

20 June

Mrs E Knox (NSW)

7

938

Ch Ornumflow Tahnee Lady

R Moss

Dogs ACT Fund Raiser
Runner-up in Group

5 July

Mr R Barter (NSW)

46

984

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Burnie & District KC

Best in Group and Intermediate in Show

27 June

Mrs J Egan/Mrs V Carter (SA)

26 (no points advised for the Intermediate in Show

4332

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Burnie & District KC

Best in Show

28 June

Mrs V Carter/Mrs J Egan (SA)

315

4647

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)

K Pearcey

The Classic Dog Club
Best in Group

11 July

Mr J Black (Vic)

35

4682

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club (Gold)

Runner-up in Group

26 July

Ms D Croft (NSW)

21

4703

SUP Ch Greycroft In Like Flynn (AI)
K Pearcey

Tasmanian Kennel Club (Green)

Best in Show

26 July

Ms R Nicholson (Qld)

334

5037